Javulnak a stroke-betegek életkilátásai

Az elmúlt nyolc évben meghétszereződött azon stroke-betegek száma, akiken úgynevezett trombolízist, azaz speciális vérrögoldást hajtottak végre Magyarországon – mondja Dr. Bereczki Dániel.
2016. 12. 01.

A Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának igazgatója szerint mára már több mint 2 ezer betegen segítenek a trombolízissel (a vérrög feloldásával) évente, amely hatalmas eredménynek számít, ám figyelembe véve, hogy még így is óránként egy életet követel az agyi vérkeringési zavar, világosan látszik, hogy még bőven van teendő.

 

Magyarországon a stroke népbetegségnek számít.

 

Körülbelül tízpercenként visznek kórházba valakit agyi vérkeringési zavarral, és óránként egy beteg veszíti életét emiatt – tette hozzá Dr. Bereczki Dániel. A klinikaigazgató szerint ugyanakkor az elmúlt három évtizedben jelentősen javultak a statisztikák és a betegek kilátásai is; különösen szembetűnőek az eredmények a már említett trombolízis terén.

 

Az elmúlt hat évben ugyanis 300-350-ről 2000 fölé emelkedett azon betegek száma, akiknél ezt a megoldást alkalmazva infúzió segítségével oldották fel a vérrögöt az ország 38 stroke centrumában. A Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikáján is rendszeresen végzik ezt a beavatkozást. Dr. Bereczki Dániel szerint ilyenkor nagyon fontos tényező az idő, hiszen a trombolízist a stroke kezdetétől számított 3 órán belül lehet csak elvégezni.

 

Mik lehetnek a stroke tünetei?


Ha nem ismerik fel idejében a tüneteket, és nem indul el a vérrögoldás, többnyire visszafordíthatatlan károsodások jelentkeznek, továbbra is a stroke áll a legtöbb maradandó egészség- és mozgáskárosodás mögött- mondja Dr. Bereczki Dániel hozzátéve, hogy a félrehúzódó száj, a beszédelakadás, a féloldali végtagbénulás mind-mind szélütésre utal, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni. A klinikaigazgató szerint a végzetes kimenetelű stroke-ok esetében egyértelmű javulás tapasztalható, hiszen míg 1980-ban 100 ezer lakosból 240 halt meg stroke-ban, addig mára ez a szám körülbelül 100-ra csökkent, ám még ez is háromszor annyi, mint Ausztriában.

 

Csökkentsük a kockázatokat!

 

Ha mindenki kezeltetné a magas vérnyomását és leszokna a dohányzásról, fele annyian halnának meg szélütésben, mint most – hangsúlyozza Dr. Bereczki Dániel, kiemelve, hogy a kockázatok két csoportra oszthatók:

  1. Egyrészt vannak olyan betegségek – például magas vérnyomás, szívbetegség, magas vérzsírszint, cukorbetegség, amelyek növelik a stroke előfordulási esélyét.
  2. Másrészt sokat számít az életmód is, hiszen a cigaretta mellett a stressz, az elhízás, a kevés mozgás és a nem megfelelő táplálkozás is növeli a kockázatot.

 

Töltse ki részletes Kérdőíveinket (ajánlja családtagjainak, barátainak, munkatársainak is), hogy megtudja, jelenlegi életmódja, szokásai, hogyan befolyásolják egészségi állapotát és mit tehet egészségének megőrzése és az életmóddal befolyásolható betegségek (például a szív-ér rendszeri betegségek) megelőzése érdekében! Azonnali kiértékelést és tanácsokat is kap (már egyetlen válasz esetén is) az Eredmények és az Egészségterv menü alatt.

 

Fotó: pixabay.com

Forrás: Egyre több stroke-beteget mentenek meg trombolízissel

Kapcsolódó cikkek
A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát...
Hazánkban az összes haláleset feléért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Sajnálatos tény, hogy az EU tagállamai közül az élen foglalunk helyet e tekintetben....
2015 a stroke megelőzésének éve
Az agyérkatasztrófa, vagyis a stroke nem fáj, ezért hajlamosak vagyunk várni, hogy a kellemetlen tünetek maguktól elmúljanak, de sajnos az idő múlásával a felépülés esélye...
Hazánkban évente 45 ezren kerülnek kórházba stroke...
Óránként egy halálesetért felelős a betegség. A megelőzés mellett a tünetek felismerése és a mielőbbi orvosi segítség kérése is életeket menthet.
Szív- és érbetegségek kockázati és védő tényezői
Összefoglaltuk, hogy melyek a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának legfőbb kockázati és védő tényezői. Kérjük, töltse ki részletes kérdőívünket, és...
Szív- és érrendszeri betegségek
A szív és az érrendszer betegségei okozzák a legtöbb halálesetet szerte a világon. Az érelmeszesedés a szervezet egészét érinti, de különböző mértékben jelenhet meg...
A Preventissimóról
13 pontban összefoglaltuk röviden a Preventissimóval kapcsolatos, legfontosabb tudnivalókat.